top of page

Zadržiavanie vody v tele

Zadržiavanie vody v tele - nepriateľ chudnutia!

 

Každý z vás už asi počul o zadržiavaní vody v tele. Často krát čítam vo vašich mailoch, že sa vám nedarí chudnúť tak rýchlo ako by ste si to predstavovali, máte dojem, že vás zavodňuje a chceli by ste poradiť ako sa zbaviť tohto problému.

Môže zadržiavanie vody v tele brániť chudnutiu ?

 

Odpoveď je áno. Ako na to, aby ste sa tohto nepríjemného problému zbavili a netrápili sa diétou bez uspokojujúcich výsledkov?

 

Zadržiavanie vody v organizme nie je nejaký závažný zdravotný problém, ale vie poriadne znepríjemniť život. Ťažkosti mávajú väčšinou ženy pred menštruáciou – ide o tzv. predmenštruačný syndróm. Začína sa to sedem až štrnásť dní pred nástupom menštruácie, keď sa u mnohých žien znižuje hladina progesterónu a ďalších hormónov zodpovedných za spravovanie vody a soli v našom tele. V tomto období sa všemocnej úlohy ujme estrogén, ktorý tkanivám rozkáže nasávať vodu tak ako to robí napríklad klasická špongia. Za normálnych okolností dokáže tento stav regulovať progesterón, ale pred menštruáciou je jeho funkcia oslabená a tak sa nemá kto postarať o odčerpanie nadbytočnej vody. Výsledkom sú niekedy aj 3 až 4 kilogramy navyše na vašej váhe a „predinfarktové stavy“, kedy sa pýtate samej seba, že kde ste urobila chybu a čo ste zjedla také, čo ste nemala. Voda v tele sa môže zadržiavať aj pri hormonálnej liečbe, alebo príčinou môže byť aj niektorá antikoncepcia, či prejav choroby (vysoký krvný tlak, kardiovaskulárne a ľadvinové poruchy).

Ako spoznáme, že je naše telo zavodnené ?

Organizmus dospelého človeka je z veľkej časti vytvorený z vody, ktorá sa vyskytuje v cievach a v medzibunkovom priestore.

Pri nadmernom zadržiavaní vody v tele často trpíme opuchmi tváre, najmä očí a nôh v členkoch. Máme pocit, že sa naše telo premenilo na veľký balón naliaty vodou. Príčinou je nedostatočná činnosť obličiek a následné ukladanie solí do tkanív ktoré vodu v tele zadržujú. Ďalším varovným signálom zavodnenia je i pomarančová koža, teda celulitída.

To, že naše telo obsahuje viac vody ako by to bolo potrebné zistíte aj vďaka niektorým digitálnym váham, ktoré disponujú aj funkciou analýzy zloženia tela. Údaj sa zobrazuje väčšinou v percentách a nemali by ste prekročiť 50-60 percent.

Ďalšou príčinou je nesprávne stravovanie, ak konzumujete príliš veľa potravín s nadmerným množstvom soli, ktorá viaže vodu v tele. Na dochutenie vášho jedla používajte skôr bylinky, ktoré okrem toho, že sú zdravé, pomáhajú telo odvodniť.

Ak zbožňujete slané jedlá, tak aj v tomto prípade je riešenie. Zožeňte si v obchode so zdravou výživou soľ s nízkym obsahom sodíka.

Do vášho jedálneho lístka by ste mali zaradiť koreňovú zeleninu ako petržlen, zeler, mrkvu, bielu reďkovku, chren, šalotku, špargľu, ale aj uhorky kapustu a listovú zeleninu.

Zadržiavanie vody v tele-nepriateľ chudnutia
Zadržiavanie vody v tee brzdí chudnutie

Vyhľadávajte potraviny bohaté na draslík, ktoré pôsobia proti sodíku a pomáhajú regulovať množstvo vody v tele. Draslík nájdete napríklad v cibuli a brokolici.

Ovsené otruby vďaka vysokému obsahu vlákniny podporuje činnosť tráviaceho systému a močových ciest tým, že účinne odvodňujú organizmus.

Ďalším prvkom, ktorý hrá veľkú úlohu v udržiavaní správnej hydratácie je vápnik. Ten nájdete predovšetkým v mliečnych výrobkoch. Tie však v prípade tvrdých syrov môžu byť príliš slané, tak sa radšej orientujte na jogurty, tvaroh, žervé a podobne.

Určite si mnohí z vás povedali, že ak zadržiavajú vodu v tele, tak jednoducho budú menej piť a problém sa upraví sám. Opak je však pravdou! Každý deň by ste mali prijať minimálne 2 litre tekutín, ale správnych tekutín. Odporúčaná je najmä čistá voda a bylinkový čaj (vynikajúci je napríklad feniklový). Vyhýbajte sa vysoko mineralizovaným minerálnym vodám, ktoré v tele vodu zadržiavajú. Vhodné sú len tie, ktoré majú označenie na obale, že sú s nízkym obsahom sodíka, teda obsahujú menej ako 1-1,5 g soli.

Ešte predtým ako sa naplašíte a vyhľadáte pomoc lekára sa presvedčte, že príčinou zavodnenia nie je už spomínaná menštruácia alebo nesprávne stravovanie. Nestačí však len nesoliť, ale sa treba vyhýbať aj potravinám, ktoré obsahujú veľa soli a teda celkovo trošku upraviť vašu stravu a pravidelne sa pohybovať.

Kde si môžete nakúpiť potrebné potraviny?

Originálne francúzske výrobky značky Dukan®, ako aj ďalšie potraviny, ktoré vám spestria Dukanovu diétu nájdete

v našom obchode 

​​​Tovar posielame do celej Európy. Poštovné zadarmo od nákupu v hodnote nad 71 eur alebo 2000Kč - Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Nemecko, Anglicko...

bottom of page