top of page

4 fázy Dukanovej diéty

4 fázy Dukanovej diéty

Potrebujete sa zbaviť nadváhy, ale nechcete pritom hladovať?

Ak áno, tak je svetoznáma Dukanova diéta určená práve pre vás.

Vďaka Dukanovej diéte schudla pred svadbou manželka princa Williama Kate, sestra Pippa a ich matka Carole. Ani hollywoodske hviezdy a modelky nezostávajú pozadu. Svoju váhu si vďaka Dukanovej diéte udržiavajú napríklad aj herečka a speváčka Jennifer Lopez a top modelka Gisele Bündchen.

 

Dukanova diéta je výborné premyslená tak, aby ste sa nielen zbavili nadváhy, ale si novú postavu aj održali. Pierre Dukan kvôli tomu diétu rozdelil do štyroch fáz, ktoré treba dôsledne dodržiavať a vynaloženú snahu určite neoľutujete. Odmenou bude trvale štíhla postava!

1. FÁZA ÚTOČNÁ
2. FÁZA - VÝLETNA

1. FÁZA ÚTOČNÁ: Francúzsky lekár Pierre Dukan odporúča jesť jedine mleté ovsené otruby v strednej veľkosti (bis), 6 krát preosiate. Táto kombinácia sa označuje ako trieda M2bisB6. Doktor Dukan upozorňuje, že nie všetky ovsené otruby sú účinné pri diéte. Jemne mleté ovsené otruby sú neúčinné a príliš hrubo pomleté zasa úplne nevhodné.

2. FÁZA - VÝLETNA : konečne po prvých dňoch úsilia môžeme pridať aj zeleninu. Počas druhej fázy Dukanovej diéty medzi sebou striedate čisto bielkovinové dni (presne tak ako počas 1.fázy - útočnej) a bielkovinovo-zeleninové dni. Na začiatku praxe doktor Dukan radil zotrvať v jednotlivých fázach vždy 5 dní, ale po čase zistil, že to môže byť pre niektorých ľudí náročné. Vyskúšal teda striedanie jednotlivých fáz každý druhý deň, teda jeden deň čisto bielkovinový a druhý deň jete všetky potraviny z prvej fázy a pridáte k tomu zeleninu.

3. FÁZA  KONSOLIDACNA : viete, že pri klasických diétach až polovica ľudí naberie pôvodnú váhu už po troch mesiacoch ? Aby ste sa aj vy nezaradili do tejto kategórie, dodržiavajte rady doktora Dukana a vaše toľko túžené kilogramy si aj udržíte.

Do3.fázy – takzvanej konsolidácieprichádzate akonáhle dosiahnete svoju želanú hmotnosť. Ak sa teraz vrátite k svojim pôvodným stravovacím návykom, kilogramy veľmi rýchlo nabehnú späť. Preto je táto fáza veľmi dôležitá. Jej dĺžka závisí od toho, koľko kilogramov ste schudli. Za každý zhodený kilogram 10 dní konsolidácie, to znamená, že ak ste schudli 5 kilogramov, v tejto fáze musíte zotrvať 50 dní. Ak išlo o 30 kg, tak 300 dní. Nemusíte však mať strach, lebo váš jedálniček bude oveľa pestrejší. Počas tejto fázy musíte pomaličky navyknúť váš organizmus na novú « podmienenú slobodu ».  

4. FÁZA  STABILIZAČNÁ

4. FÁZA  STABILIZAČNÁ Záverečná fáza už povoľuje všetko, jedinou podmienkou je, že raz týždenne musíte dodržiavať čisto bielkovinový deň z prvej fázy. Je to definitívna, teda celoživotná stabilizácia.

3 pravidlá, ktoré by ste mali dodržiavať :

Každý štvrtok bielkovinový deň

bottom of page