top of page

Pierre Dukan odpovedá na vaše otázky

* S Pierrom Dukanom som v pravidelnom kontakte a tak ak máte nejasnosti v Dukanovej diéte, na ktoré neviete nikde nájsť odpoveď, tak mi môžete vaše otázky adresovať a ja ich potom položím pánovi Dukanovi a uverejním zasa niekoľko odpovedí naraz, aby vaše otázky pomohli aj ďalším ľuďom, ktorí održia Dukanovu diétu.

Bronislav Galloux a Pierre Dukan

Pred pár dňami som mala v Paríži stretnutie so zakladateľom Dukanovej diéty Pierrom Dukanom a tak som vám cez facebook nechala odkaz, že sa ho môžete opýtať na veci, ktoré vám nie sú celkom jasné. Tu sú odpovede:

Jana Schwarzová Svobodová : Mňa by zaujímali 2 veci, na ktoré neviem nájsť jednoznačnú odpoveď (resp. odpovede sa líšia). Môže sa konzumovať kukuričná múka (kukuričný škrob) a za akých podmienok? A čo Seitan (pšeničné mäso)?

Pierre Dukan: « Kukuričný škrob síce môžete používať, ale je to len tolerovaná potravina, takže treba dodržiavať predpísané množstvo, a to 1 polievkovú lyžicu denne. Seitan je potrebné kvôli sacharidom obmedziť na maximálne 150 g denne, ale ak ste vegetariánka, tak môžete dennú dávku zvýšiť na 175 g.»

Pierre Dukan - Dukanova diéta

Vlasta Magnus Jurišová : Môže sa okrem olivového oleja konzumovať aj iný olej, napríklad repkový alebo kokosový olej ?

 

Pierre Dukan: « Áno, môžete denne skonzumovať 1 polievkovú lyžicu repkového alebo kokosového oleja. »

Ivana Laštiaková Vizárová a Agáta Bojtosová: Prečo sú reštarty oveľa ťažšie ako keď začíname po prvý raz držať Dukanovu diétu? Váha išla prvý krát dole oveľa rýchlejšie a teraz síce všetko dodržiavame, ale ide to už oveľa pomalšie. Je to vždy tak? Čo robiť?

 

Pierre Dukan: « Je to veľmi individuálne. Niektorý človek chudne aj počas reštartu tak rýchlo ako prvý krát, ale iný človek zasa nie. Čo však môžete urobiť je to, že budete piťviac vody (najmenej 2 litre denne) a viac sa pohybovať (najmenej 30 minút rýchlej chôdze denne).
Okrem toho môžete vyskúšať jednu vec. Dajte si počas 9 dní striedanie 2 bielkovinvé dni a 1 bielkovinovo-zeleninový deň. Toto treba dodržať 3 krát za sebou, teda aspolu 9 dní, ale určite nie viac, lebo by to už nefungovalo a ani by to nebolo zdravé. Je to len na občasné naštartovanie alebo ak idete napríklad niekde na svadbu a rýchlo sa potrebujete dostať do nejakých šiat. Je to výborné aj pri občasnej stagnácii váh. Treba si však uvedomiť, že je to len výnimočné, diétu takto určite nemôžete držať stále. »

Vlasta Magnus Jurišová : Ak som vegetariánka, aké množstvo tofu, seitan a robbi mäsa môžem jesť namiesto klasického mäsa?

Pierre Dukan: « Tofu sa môže konzumovať v neobmedzenom množstve. Seitan a Tempeh je potrebné kvôli sacharidom obmedziť na 175 g denne. Robbi mäso nepoznám, vo Francúzsku sa nevyrába, ale pošlite mi prosím Bronislava jeho zloženie a a dám vám odpoveď aj na túto otázku. Zatiaľ vám na to nemôžem odpovedať, musel by som vidieť presné zloženie tohto výrobku. » Pozn.Pošlem zloženie Pierrovi Dukanovi a najbližšie vám s novými otázkami odpovie aj na túto.
 

Dukanova diéta otázky

Jana Višňáková : Chcela by som sa opýtať pána Dukana, či jeho diéta zaberá naozaj u každého, alebo sa už stretol s niekým u koho to proste nešlo..Ďakujem.                                                                                                                                      
Pierre Dukan: « Áno, funguje u každého. Jediný prípad, kedy nefunguje je u ľudí, ktorí majú neposlušnú štítnu žľazu a neliečia sa. Vtedy ale nefunguje žiadna diéta alebo chudnutie je naozaj zdĺhavé a komplikované. Treba sa teda najskôr začať liečiť a potom začať s diétou a vtedy už bude Dukanova diéta účinná. Pri poruchách štítnej žľazy sú hlavne 4 príznaky, a to že máte zimnicu, ste unavení, máte črevné problémy a krehké vlasy, ktoré môžu viac vypadávať. Ak máte niekotrý z týchto príznakov, tak vyhľadajte lekára a dajte si urobiť pre istotu vyšetrenia. Dukanovu diétu neodporúčam tehotným ženám a deťom do 17 rokov. Diabetici, ktorí si pichajú inzulín síce môžu držať túto diétu, ale mali by byť zároveň pod kontrolou lekára. »                    
 

 

Katarína Ištoková : Dievčatá používajú ovsené otruby rôznych značiek, ale čítala som, že sa môžu len špeciálne mleté ovsené otruby. Je to pravda? Ktoré sa teda môžu používať, lebo mi to nie je celkom jasné?

Pierre Dukan: « Jediné ovsené otruby, ktoré sa môžu používať sú takzvané M2bisB6. Ide o ovsené otruby v strednej veľkosti (M2bis), ktoré sú 6 krát preosiate (B6). Niektoré ovsené otruby sú úplne nevhodné, napíklad tie, ktoré sú jemne pomleté sú úplne neúčinné. Tie ani nemá význam, aby ste kupovali. Existujú aj také, ktoré sú zasa nedostatočne pomleté (hrubé) a tie sú tiež nevhodné a neúčinné. Veľmi dôležité je preosievanie ovsených otrúb, kedy sa oddeľujú otruby od múky. Niektorí výrobcovia sa zastavia pri prvom alebo druhom preosiatí, nakoľko je to trochu drahšie, ale tým pádom zostane dosť veľa cukru. Ak nemáte na obale výrobku spresnené, či ide o ovsené otruby triedy M2bisB6, teda tie, ktoré sú vhodné pri Dukanovej diéte, tak vám niečo poradím. Ovsené otruby, ktoré máte doma si môžete otestovať, či sú správne alebo nie. Nasypte si trochu ovsených otrúb na dlaň, fúknite do nich a ak vidíte, že sa vám podarí odfúknuť prach, tak to znamená, že je tam cukor.Takéto ovsené otruby určite nekonzumujte, lebo by to nemalo pre diétu žiaden význam. »

Bibiana Pavlíková-Sekulová : Chcela by som sa opýtať pána Dukana, či ako doktor nepozná niečo, čo zabraňuje chuti na sladké okrem chrómu. Ten zaberal 2 mesiace na 100 %, ale teraz už nezaberá a kým si spravím niečo sladké od Dukana, tak zjem aj nepovolenú sladkosť.

 


 

Pierre Dukan: «Chróm je dobrý, väčšinou zaberá. My vyrábame jeden doplnok výživy, ktorý sa volá Sugar0, ktorý tiež obsahuje chróm, ale aj morský horčík, ten je tiež dobrý. Osobne najúčinnejšia sa mi zdá rastlinka Kudzu, robia sa z nej čajové pastilky, ktoré treba cumľať pol hodinku. Nie je to drahé a pritom veľmi účinné... Kudzu sa používa napríklad aj pri závislosti na cigaretách a alkohole. »

Majka Salatova Mackova : Ja by som sa chcela opýtať na to, aké striedanie dní BD a BZD je podľa pána doktora najefektívnejšie. Čítala som už veľa rôznych názorov a on má tých ľudí, čo túto diétu úspešne zvládli veľa za sebou... Ďakujem za odpoveď.

Pierre Dukan: « Najlepšie je, ak budete striedať 1 bielkovinový deň a 1 bielkovinovo-zeleninový deň. Takéto striedanie je najúčinnejšie, ale ak potrebujete občas chudnutie urýchliť, tak môžete vyskúšať 2 BD a 1 BZD, ako som už pred chvíľou spomínal... »

Kde si môžete nakúpiť potrebné potraviny?

Originálne francúzske výrobky značky Dukan®, ako aj ďalšie potraviny, ktoré vám spestria Dukanovu diétu nájdete

v našom obchode 

​​​Tovar posielame do celej Európy. Poštovné zadarmo od nákupu v hodnote nad 71 eur alebo 2000Kč - Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Nemecko, Anglicko...

bottom of page