top of page

Povolené a tolerované potraviny

Dukanova diéta - povolené potraviny

Čo je povolené a čo zakázané ? Je to jednoduché!

Potraviny z 1.fázy môžete konzumovať v neobmedzenom množstve počas bielkovinových a aj bielkovinovo-zeleninových dní. Tak prečo hladovať, keď sa dá z takéhoto množstva potravín vždy vykúzliť niečo chutné ?

Tolerované potraviny slúžia na spríjemnenie diéty, na vylepšenie chuti a pre radosť z varenia.

 

Nemajú vo väčšine prípadov vysoký obsah bielkovín, ale môžu byť použité kontrolovaným spôsobom na prípravu jedla.
Ako to funguje v praxi ?

1.fáza : Ak chcete mať rýchly úbytok váhy v 1.fáze, tak tolerované potraviny úplne vynechajte. Ak sa s úbytkom váhy až tak neponáhľate, tak si môžete dať jednu dávku tolerovaných potravín denne.

2.fáza : V tejto fáze si už môžete pridať dve dávky tolerovaných potravín denne.

3.fáza : Denne môžete už 3 dávky tolerovaných potravín.

Neprekračujte dennú dávku, lebo sa dostanete do začarovaného kruhu stagnácie !

​​​​​​​​Kompletný zoznam povolených a tolerovaných potravín nájdete samozrejme na našej stránke. Ak len začínate s Dukanovou diétou a ste v 1.fáze, tak choďte na našej stránke do povolených potravín - 1.fáza. Nájdete tam detailný zoznam povolených a tolarovaných potravín a aj presné množstvo, koľko sa čoho môže počas jedného dňa. Ak máte teda občas pochybnosti, či niečo môžete alebo nie, stačí si to tam vyhľadať. Ak ste už v 2.fáze Dukanovej diéty, tak si pozrite na našej stránke detailný zoznam povolených potravín - 2.fáza. Tiež tam nájdete aj tolerované potraviny s presnými množstvami.

Je to teda jednoduché, stačí si skontrolovať potraviny, ktoré si chcete pripraviť, či sú povolené alebo tolerované. Ak niektorú potravinu v našom zozname nenájdete, tak to znamená, že je zakázaná a zatiaľ ju nemôžete.

​​​​​​​

Čo by ste mali vedieť? Čím dochutiť vaše jedlá? Aké nápoje môžete piť?

 

Cukor je zakázaný! Používať však môžete náhradné sladidlá.

Povolené sladidlá: Sukralóza, Erytritol, Stévia, Aspartám, Maltitol, Lohan a Sacharín.

Xylitol, Maltodextrín, Dextróza: sú síce povolené, ale len v malých množstvách. Určite ich nepoužívajte ako každodennú náhradu sladidla, ale len na doplnenie, ak ste si tieto sladidlá obľúbili.

Zakázané sladidlá: Biely cukor, Hnedý cukor, Fruktóza, Agávový sirup, Ryžový sirup, Čakankový sirup, Javorový sirup, Kokosový cukor, Med, Lucuma.

Nápoje typu LIGHT: sú povolené, ale len tie, ktoré sú naozaj bez cukru a nie len s menším obsahom cukru, ako to niekedy býva pri týchto nápojoch. Treba skontrolovať etiketku výrobku.

Pomôcka: nápoje, ktoré sú povolené majú energetickú hodnotu menej ako 1 kcal na 1 pohár nápoja (25 cl) - napr. Coca light, Coca zero, 7 UP light...

Všetky light nápoje, ktoré majú viac ako 1 kcal na 1 pohár sú zakázané ( napr. Schweppes light, Orangina light, Fanta zero, Sprite zero, Ice Tea light...).

Ocot, bylinky a arómy bez cukru : neobmedzene už od 1.fázy

Odtučnené mlieko a sušené odtučnené mlieko: sú síce povolené, ale denne by ste nemali skonzumovať viac ako 800g mliečnych výrobkov

 

Káva: môže sa piť neobmedzene už od 1.fázy Dukanovej diéty. 

POZOR! Káva typu Caro Ricoré ( zmes rozpustnej kávy a rozpustnej čakanky) : môžete 1 čajovú lyžičku (7 g) denne od 2.fázy Dukanovej diéty.

 

Uhorky bez cukru a cibuľa na dochutenie ich môžete použiť už od 1.fázy, ale samozrejme v malom množstve

 

Citrónová šťava a kôra: citrónovú šťavu môžete použiť na dochutenie jedál (napr. pri príprave rýb), ale nemôže sa používať odšťavený citrón na prípravu nápoja ( v 1. a 2.fáze), nakoľko citrón je ovocie a to môžete až od 3.fázy Dukanovej diéty. Citrónovú kôru môžete

používať na prípravu vašich receptov bez obmedzenia vo všetkých fázach Dukanovej diéty.

 

Soľ, horčica bez cukru a sójová omáčka bez cukru: môžu sa používať už od 1.fázy Dukanovej diéty. Pozor však na sladkú sójovú omáčku, tá je zakázaná. Tak isto aj klasická horčica, tá tiež obsahuje cukor, a je zakázaná. Najdiétnejšia horčica je Dijonská horčica bez cukru.

bottom of page