top of page

4 fázy Dukanovej diéty: 1. fáza útočná

Prvé dni budete jesť iba bielkoviny

1 faza dukanovadiéta

Táto fáza diéty je veľmi motivujúca, nakoľko vidíte ručičku váhy klesať smerom nadol veľmi rýchlo.

Dĺžka prvej fázy závisí od hmotnosti, ktorej sa chcete zbaviť.

Ak je to menej ako 5 kg, mala by trvať 2 dni.

Ak je to 5 až 10 kg - 3 dni.

Ak je váš úmysel schudnúť 11 až 20 kg - fáza trvá 5 dní.

Ak viac ako 20 kg - zotrvajte v nej 7 dní.

Nikdy však neprekračujte 10 dní!

Čo môžete jesť?

Môžete jesť len bielkoviny: chudé teľacie alebo hovädzie mäso, chudú hydinu a ryby, sójový syr Tofu, cestoviny Shirataki, (viď. zoznam povolených potravín). Jediné povolené ovocie je sušené ovocie GOJI, a to 1 PL denne. Mäso sa nesmie vyprážať, ale grilovať, variť na vode alebo piecť. Ak sa rozhodnete pre vajíčka, máte dve možnosti: ak jete iba vaječné bielka, môžete ich zjesť koľko len chcete, ale ak sa rozhodnete pre mix bielkov a žĺtkov, sú obmedzené na 4 týždenne (maximálne 7 týždenne, ak nemáte problémy s cholesterolom).

Co jest ? dukanovadiéta

Veľmi dôležitý je pitný režim, treba piť aspoň 2 l tekutín denne, ideálne sú však až 3 litre tekutín. Najlepšia je nesýtená minerálna voda a zelený čaj, ale môžete aj napr. light nápoje typu coca cola (tento nápoj môže pomôcť ak máte často chuť na sladké).

Nezabudnite sa zásobiť aj komplexnými vitamínmi s minerálmi kvôli nedostatku vitamínov najmä na začiatku diéty počas bielkovinových dní.

Pozrite si aj zoznam povolených a tolerovaných potravín, podľa ktorého si môžete vždy skontrolovať, či môžete určitú potravinu a v akom množstve alebo je zakázaná. Detailný zoznam povolených potravín si môžete stiahnuť na našej stránke.

Dôležité ovsené otruby M2bisB6

Veľmi dôležité sú pri Dukanovej diéte ovsené otruby, ktoré zachytávajú tuky a cukry prostredníctvom beta-glukánovej molekuly. Odporúčané množstvo v 1.fáze je 1 a pol polievkovej lyžice denne. Konzumovať viac ako 2 lyžice v prvých dvoch fázach diéty je síce zdravé, ale kalorické, takže pozor na množstvá !

ovséne zrnos dukanovadiéta
ovséne otuby dukanovadiéta

Francúzsky lekár Pierre Dukan odporúča jesť jedine mleté ovsené otruby v strednej veľkosti (bis), 6 krát preosiate. Táto kombinácia sa označuje ako trieda M2bisB6. Doktor Dukan upozorňuje, že nie všetky ovsené otruby sú účinné pri diéte. Jemne mleté ovsené otruby sú neúčinné a príliš hrubo pomleté zasa úplne nevhodné.

V tejto fáze treba dodržiavať iba jednu vec – všetko, čo je povolené môžete jesť bez obmedzenia. Ostatné potraviny radšej zabudnite, že existujú.

Kedy začať?

Útočná fáza je pre vaše telo veľkým prekvapením, a tak sa bude musieť prispôsobiť novému spôsobu stravovania.

Začať s novou diétou je najlepšie na začiatku víkendu, kedy nemáte toľko povinností ako cez pracovný týždeň. Určite pocítite pocit obmedzenia z toho, že nemôžete jesť všetky potraviny, na ktoré ste boli zvyknutí, ale k dispozícii máte napriek tomu 100 povolených potravín, takže hladovať určite nebudete. Aby ste si uľahčili takýto spôsob frustrácie, snažte sa naplniť vašu chladničku čo najväčším množstvom povolených potravín. Pokúste sa nahradiť kvalitu – kvantitou, keďže môžete jesť bez obmedzenia.

Start diet ? dukanovadiéta

Hlavne sa nedajte odradiť a pokračujte 2.fázou, ktorá je oveľa príjemnejšia a pestrejšia, lebo budete môcť váš jedálny lístok obohatiť aj o zeleninu, rebarboru, tolerované potraviny atď.

Kde si môžete nakúpiť potrebné potraviny?

Originálne francúzske výrobky značky Dukan®, ako aj ďalšie potraviny, ktoré vám spestria Dukanovu diétu nájdete v našom obchode www.dieta-shop.com Tovar posielame do celej Európy. Poštovné zadarmo od nákupu v hodnote nad 71 eur alebo 2000Kč - Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Rumunsko, Nemecko ...

bottom of page