top of page

Pierre Dukan je francúzsky lekár

tvorca svetoznámej Dukanovej diéty

 

Ako vznikla Dukanova diéta?

 

Keď bol Pierre Dukan ešte mladý všeobecný lekár v parížskej štvrti Montparnasse, tak za ním prišiel jeden z jeho pacientov, ktorý bol obézny, že chce schudnúť. Vyskúšal už kdejaké diéty, dokopy schudol počas svojho života vyše 300 kg, ale nakoniec všetko nabral späť aj s bonusom. Sľúbil, že bude do bodky dodržiavať jeho program, ale že ho žiada len o jednu vec, aby mu povolil jesť mäso, ktoré miluje.

Pierre Dukan ešte v tom čase nebol odborník na zdravú výživu a tak len trepol: „Dobre, päť dní nejedzte nič iné ako mäso a doprajte si ho, koľko budete chcieť. Potom sa mi príďte ukázať. "
Po piatich dňoch vstúpil pacient do ambulancie s veľkým úsmevom na tvári, že schudol takmer 5 kilogramov.

Dohodli sa, že budú v experimente pokračovať, len svojho pacienta vyzval, aby pil dostatočné množstvo vody. Doktor Dukan sa len obával, aby sa mu nezvýšila hladina cholesterolu, ale po prvom rozbore krvi mal pacient všetky výsledky perfektné. Pierre Dukan sa teda začal hlbšie zaoberať rolou, akú zohrávajú bielkoviny pri chudnutí.

Po dvadsiatich dňoch diéty zhodil pacient takmer 10 kilogramov, ale  jeho obľúbené mäso mu už menej chutilo, keďže ho jedol každý deň. Do jedálneho lístka mu teda Pierre Dukan pridal niekoľko druhov zeleniny, mliečne výrobky, vajcia a ryby. Naďalej mohol jesť neobmedzené množstvá jedla.

Počas nasledujúcich rokov Pierre Dukan ešte postupne upravoval pravidlá diéty, stále niečo vylepšoval, pridal nové potraviny a naplánoval aj zastabilizovanie novej váhy.

Diskusná skupina Dukanova diéta

 

Vďaka internetu sa jeho diéta rozšírila do celého sveta a vyvolala doslova šialenstvo. Okrem pravidiel diéty rozpísaných v knihe vzniklo veľa web stránok, skupín na facebooku a diskusných fór, kde si chudnúci vymieňajú svoje skúsenosti, recepty a navzájom si radia.

Aj táto oficiálna stránka pre Slovensko a Česko má svoju stránku uzavretú skupinu na Facebooku, kde majú prístup iba členovia skupiny. Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku, tak stačí napísať do skupiny a vždy sa nájde niekto, kto vám poradí. Ak ide o nejaký zložitejší problém, tak sa môžete obrátiť na Ditu, Martu a mňa, napísať nám a určite dostaneme odpoveď na vašu otázku.

Pozor na nesprávne informácie a obchody, ktoré vám predajú aj zakázané potraviny, len aby na vás zarobili!

Všetky zmeny v Dukanovej diéte pravidelne konzultujem priamo s Pierrom Dukanom, tak sa nemusíte obávať, že nájdete na tejto stránke nesprávne informácie. Na internete je veľa stránok, ktoré opisujú Dukanovu diétu, ponúkajú recepty, jedálne lístky a pod., ale nie všetky stránky uvádzajú správne informácie. Na trhu je aj veľa obchodníkov, ktorí vám predajú aj také výrobky, ktoré sa nemôžu, len aby na vás zarobili a vy sa potom trápite s otázkou, prečo ste nechudli alebo prečo chudnete príliš pomaličky aj napriek tomu, že diétu do bodky dodržiavate.

Nedajte sa ovplyvniť tzv. „odborníkmi“ na Dukanovu diétu, ale si radšej vždy preverte v našom zozname povolených a tolerovaných potravín, ktorý som zostavila v spolupráci s Pierrom Dukanom, či môžete tú ktorú potravinu a ak áno, tak v akom množstve. Vždy keď Pierre Dukan pridá nejakú novú potravinu, tak zoznam obohacujem a dopĺňam.

Prajem vám veľa úspechov v chudnutí,

Broňa.

bottom of page