Ako nepribrať počas vianočných

Ako nepribrať počas vianočných sviatkov

Ohodnotiť túto položku
(9 hlasov)

vianoce ako nepribratVianočné sviatky sú časom radosti a oddychu v kruhu najbližších, ale aj nekonečného maškrtenia.

Ako však zabrániť alebo aspoň zmierniť nepríjemné priberanie a tak sa vyhnúť novoročným výčitkám svedomia ?

Tí z vás, ktorí ste sa rozhodli striktne dodržiavať pravidlá Dukanovej diéty môžete čerpať recepty z mojej stránky a vianočnú vyprážanú rybu s falošným zemiakovým šalátom či vianočnú kapustnicu a upiecť si nespočetné množstvo sladkých zákuskov, ktoré nájdete v kategórii sladkosti. Tak predídete zbytočným sklamaniam a budete úspešne pokračovať v ďalšom boji s nadbytočnými kilogramami.

Chápem však aj tých ľudí, ktorí si jednoducho povedia, že Vianoce a Silvester sú len raz do roka a nechcú diétovať ani sa nijako zvláštne obmedzovať, ale si aspoň trošku počas týchto sviatočných dní užiť všelijakých dobrôt. Aj to sa dá, ale s mierou. Poradím vám zopár trikov, ako prežiť vianočné sviatky bez zbytočných následkov pre vašu postavu.

NÁKUPY :

 • Urobte si kompletný zoznam potravín, ktoré potrebujete na varenie a pečenie, aby ste v obchode zbytočne nepodľahli „nástrahám“ všakovakých sladkostí. Tak potešíte nielen vašu postavu, ale aj vašu peňaženku.
 • Nepodľahnite špeciálnym sviatočným zľavám, kedy napríklad za cenu dvoch výrobkov ponúkajú tri výrobky, nakoľko doma namiesto dvoch zjete 3 výrobky, čo nie je práve najlepšie pre vašu líniu.
 • Sústreďte sa na kvalitu, a nie kvantitu potravín. Namiesto čokoládového zákuska alebo bežnej mliečnej čokolády si radšej darujte kvalitnú čiernu čokoládu 70 % tuku, ktorá je v rozumnom množstve neškodná pre vašu postavu a môžete ju prípadne začleniť aj do vašich receptov na vianočné pečivo.
 • Predtým ako pôjdete do obchodu sa dobre doma najedzte, aby ste nešli nakupovať s prázdnym žalúdkom, lebo v tom prípade kúpite oveľa viac ako ste predpokladali. Môžete si do tašky prípadne zabaliť aj nejakú diétnu sladkosť alebo niečo slané, ak neuprednostňujete sladkosti a občas si z toho odjedzte.

vianocne prestieraniePOČAS DOVOLENKY :

Ak chcete odstrániť prebytočné kalórie, ktoré ste prijali počas vianočných sviatkov, tak si dajte každý deň 30 minút chôdze. Cez zimu vydáte pri chôdzi ešte viac kalórií ako počas letných dní.

 • Nevynechávajte jednotlivé chody, lebo budete pri najbližšom jedle nekontrolovane konzumovať všetko, čo vám príde po ruku.
 • Vypite každú hodinu za pohár vody, ale radšej nesýtenú vodu alebo čaj. Vaše telo tým oklamete a budete mať väčší pocit nasýtenia a zjete oveľa menej.
 • Naučte sa jesť vyváženejšie, teda ak si dáte napríklad na obed niečo „bohatšie“, tak si na večeru pripravte pečenú rybu so zeleninou alebo niečo ľahšie, s vysokým obsahom bielkovín.
 • Snažíme sa jesť menšie porcie zakázaného“ jedla, aby vám ručička na váhe hneď nevybehla smerom hore.
 • Keďže sme na dovolenke a všade panuje sviatočná atmosféra, tak nám nič nebráni, aby sme si medzi jednotlivými jedlami trochu po dome zatancovali. Spálite tým bez väčšej námahy väčšie množstvo kalórií.
 • Jedzte oveľa pomalšie ako zvyčajne, každý kúsoček potravy prežujte radšej dva krát a medzi jednotlivými sústami si urobte menšiu pauzu tak, že si príbor položíte na okraj taniera a mierne si oddýchnete.
 • Snažte sa okrem klasického vianočného pečiva napiecť aj koláčiky a zákusky podľa receptov Dukanovej diéty, ktoré sú diétne a zdravé. Ak si aj dáte občas klasické sladkosti, tak sa snažte vo väčšej miere jesť sladkosti Dukanovej diéty.
 • Najväčšie pokušenia, teda naše najobľúbenejšie sladkosti radšej niekde skryjeme a na stôl vyložíme len menšie množstvo vianočného pečiva, lebo ak by ste sa aj vrhli na dobrôtky, tak skonzumujete len to, čo máte na tanieri a nie naraz všetky vianočné zásoby.
 • Uprednostňujte radšej šampanské a víno pred ostatným alkoholom. Vína a sekty sú menej kalorické ako napríklad vodka, whisky alebo gin.
 • Nezabúdajte na zeleninu, ktorá vám vďaka vysokému obsahu vlákniny dodá pocit sýtosti, a tak sa vyhnete veľkej konzumácii iných kalorických potravín.
 • Jednodňové pojedanie nášmu telu neublíži a ak si na druhý deň dáte bielkovinový deň, tak zabránite všetkým dôsledkom vášho vianočného prejedania. Neznamená to však, že sa môžete prejedať každý deň počas vianočných sviatkov a myslieť si, že to vašej postave neublíži.
 • Vianočné sviatky nie sú vhodným obdobím na počítanie kalórií, ale vo všetkom treba mať mieru, ak nechcete po sviatkom vyplakávať nad pribudnutými kilogramami.
Pre písanie komentárov sa prihláste